Thanks to all who participated in the 7th Bulgarian homebrew competition.

There were 129 entries judged and 177 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyle
1stGoran ŠostarecBarrley17D: English Barleywine

Winning Entries

Table 1: Lager (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRadu Drasovean88 Pilsner5D: German Pils
2ndYordan AndreevskiPrashtinyarka5D: German Pils
3rdDamir BanUdo4A: Munich Helles

Table 2: Wheat Beer (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stIon IliescuObama10A: Weissbier
2ndMladen PavlinovićCrowit24A: Witbier
3rdAndrea TamboneTuttifruttisummerblanche24A: Witbier
HMDimitar FilipovWild Frontier Weiss10A: Weissbier
HMLatchezar Voynov1619124A: Witbier
HMDarin DimitrovПшеничка24A: Witbier

Table 3: Porter (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDamir BanMichigan Porter20A: American Porter
2ndРадослав СлавовBaltic Sunrise9C: Baltic Porter
3rdStefano BarettaHoney Bee Fatkitty13C: English Porter
HMAtanas BozhkovPret-A-Porter20A: American Porter
HMPatrik Tužinský
Co-Brewer: Šárka Čondlová
Opitý Vlk Chors20A: American Porter

Table 4: Stout (28 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stIvan KuzeColumbus Stout20B: American Stout
2ndГеорги МакедонскиТъмната бира16B: Oatmeal Stout
3rdPavel SkerljPantheon Morana20C: Imperial Stout
HMSevastin OlekovBlack Soho20C: Imperial Stout
HMDinko CoticDark Knight20C: Imperial Stout
HMGoran Boneta
Co-Brewer: Anita
Бакунин20C: Imperial Stout
HMСтефан Арагон
Co-Brewer: Мартин Димитров
Snob Cake 20C: Imperial Stout

Table 5: Pale Ale (16 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMarian VerbenikRaja18B: American Pale Ale
2ndПламен КостадиновHmelody18B: American Pale Ale
3rdВенцислав ВълчевВенци18A: Blonde Ale
HMMartin MarchevMillennium Falcon 18B: American Pale Ale
HMNikolay IllovApa18B: American Pale Ale
HMTomislav StrabićČrnika Brew Bjonda18A: Blonde Ale

Table 6: IPA (19 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAndon StaykovDown Under21A: American IPA
2ndVladislav KonovskyJuicy IPA21B: Specialty IPA
3rdAtanas BozhkovNoindian21A: American IPA

Table 7: Strong Ale (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stGoran ŠostarecBarrley17D: English Barleywine
2ndStoyan StoyanovDobi26D: Belgian Dark Strong Ale
3rdBojan Grdinic
Co-Brewer: Tapiri
Quadpir26D: Belgian Dark Strong Ale

Table 8: Sour Beer (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stПламен Костадинов50 Shades27A1: Gose
2ndIonut-Alexandru BatrinachePucker Face23A: Berliner Weisse
3rdAtanas BozhkovKaiser Gose27A1: Gose

Table 9: Specialty Beer (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAtanas BozhkovTuti Fruity29A: Fruit Beer
2ndMarian VerbenikBb Glazer28A: Brett Beer
3rdOlaru RazvanStay Awhile And Listen29A: Fruit Beer
HMPetar BoyadzhievTf29A: Fruit Beer
HMРадослав СлавовBad Santa30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
HMMihail Iliev
Co-Brewer: Dimitar Filipov/ Blagoy Yordanov
Bre-Cat30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
HMRadu Drasovean84 Blueberry Saison29A: Fruit Beer